FORUM
Wordpress Eklenti Kurulumu
Yazan: Ömer Yetim
Tarih: 14.12.2012 09:24:52
Wordpress sadece türkiye de 30 milyon kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz ?  bu sebeplen yeni öğrenenler yeni ilgi alanına giren kişiler veya sitelerine seo bazlı çalışan kimselerin vazgeçilmez miniblog sistemleridir. Wordpress deyip küçümseyen yazılımcıyı da burda şiddetle kınarım!!

Wordpress saf temiz hali ile kurulduğunda bize sadece kuru bir template ve sadece kendi yazılımını vermektedir. Örnek olarak bir anket eklemek istesek bunu ek yazılımlar ile wordpress eklentileri ile sorunu çözebilmekteyiz. Herşeyin bir eklentisi var durumda bazı durumlarda aynı işi yapan fakat farklı eklentiler olduğuda görülmektedir.

Eklentilerin amacı wordpress yazılımına ek bir yazılım yada wordpress i geliştirmek anlamına getirmekteyiz.

lafı pek fazla uzatmadan işinize yarayacak olan eklentileri arama motorlarından kolayca çoğunlukla ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz. Edindiğiniz eklenti örneğin iletişim formu eklentisi(Contact Form7) bu eklentiyi indirdiğimizde bilgisayarımıza bize .php dosyaları ile yazılmış ek bir yazılım halinde gelir. Biz bu dosyaları ftp alanımızda wp-content/plugins/ dizinine atıyoruz.
sitemiz.com/wp-admin/ yönetim panelimize girerek sol menüden Eklentiler>Yüklü Eklentiler e tıklayarak ftp alanımızda yüklediğimiz eklentiyi görebiliriz buradan bu yüklenen eklentiyi aktif ettiğimizde sitemiz de çalışır hale gelecektir.

Veya bir başka eklenti yöntemi ise Sol menü üzerinden Eklentiler>Yeni Ekle bölümünde yukarıda yükle diyerek bilgisayarımıza dosya erişimi ile bilgisayarımızdaki eklenti dosyasını .rar lı hali ile uploads ediyoruz ve bu şekilde de yüklememizi gerçekleştirmiş oluyoruz yüklenen eklentiyi aktif ettiğimizde her eklentinin kendine göre bazı ayarları olabilir onları da araştırarak çözebilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.
CEVAP YAZ
Konuya Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yapmalısınız