BLOG
Windows Xp'nin Özellikleri..
Windows Xp'nin Özellikleri
 

1. Birden Fazla Kullanıcı Arasında Geçiş Yapmak: Bu özellik herkesin bilgisayarı kendi bilgisayarıymış gibi kullanmasını sağlar. Her kullanıcı kendi istediği ayarları yapabilir. Ayrıca sistemde oturum açmış diğer bir kullanıcının oturumunu kapatmasına gerek kalmadan (yani programları çalışmaya devam edecek) diğer bir kullanıcının oturum açmasına olanak sağlamaktadır.

 

2.Yeniden Tasarlanmış Başlat Menüsü: Kullanıcı için daha kullanışlı bir başlat menüsüdür. En sık kullandığı programları seçebilmekte, ayrıca ayarlara ve yardım menüsüne kolayca ulaşabilmekte olduğu başlat menüsü, görsel olarak daha güzel bir şekilde tasarlanmıştır.

 

3.Arama Yardımcısı: Arama yaparken aradığımız nesneyi çeşitli özelliklerine göre gruplandırmamız mümkündür. Ör: İsim, uzantı, tarih, tür, boyut vb gibi

 

4.Belgelerim: Yazdığınız dökümanları kaydedebileceğiniz genel bir klasördür. Başka bir yer belirlemezseniz oraya kayıt yapılacaktır. Kaydettiğimiz belgelerimizi isime göre, boyuta göre, türe göre sıralamanın yanında, hangi dökümanın hangi tarihte kullanıldığını gösteren bir simge yerleştirme özelliğine de sahiptir.

 

5.Web Görünümü: Bilgisayarımı açıp herhangi bir sürücüye girdiğimizde, bir klasörü ya da dosyayı işaretleyince pencerenin sol kısmında dosya ve klasör görevleri başlığı altında, bu klasör ya da dosya ile ilgili yapabileceğimiz bir çok işleme buradan kolayca ulaşabilmekteyiz.

 

6.Dosya Gruplama: Word, Excel, Explorer gibi aynı anda açılmış olan farklı türdeki bir çok dosyayı görev çubuğunda yan yana göstermek yerine gruplandırır. Grup simgesinin yanındaki oku tıklayıp istediğiniz dosyaya ulaşabilirsiniz. İstendiğinde bir grup dosyanın tümü aynı anda simge durumuna küçültülebilir ya da döşenebilir.

 

7.Windows Medai Player 8: Cd ve Dvd çalma, müzik kutusu yönetimi (belli bir miktar şarkıyı bir grup olarak seçmek), ses cd’si oluşturma, internet radyosu çalma gibi özelliklere sahip olan kullanışlı bir programdır.

 

8.Windows Movie Maker: Film ve müzik dosyalarında düzenlemeler yapılmasını sağlayan bir programdır. Örneğin bir filmin belli bir kısmını kesip çıkarma, birkaç tane resmi film haline getirerek buna müzik eklemek gibi işlemler yapmak mümkündür.

 

9.Otomatik Çalıştırma Özelliği: Bilgisayarımıza cd veya dvd yerleştirdiğimizde, ya da flashdisk gibi bir aygıt taktığımızda Windows bunu otomatik olarak algılar. Müzik, resim veya film dosyası olmak üzere içeriğini belirler ve karşımıza bir pencere çıkmasını sağlar. Burada istersek dosyayı direk çalıştırırız, istersek sadece aygıtın içeriğini görebiliriz.

 

10.Tak ve Kullan: Bilgisayarımıza herhangi bir donanım bağladığımızda (yazıcı, tarayıcı vb. gibi) tanıtmamız çok kolaydır. Hatta ekran kartı, ses kartı, modem gibi aygıtların bir çoğunu bizim tanıtmamıza ihtiyaç duymadan otomatik olarak tanıyabilmektedir. Ayrıca en önemli yanı da herhangi bir donanım bağlayıp tanıttıktan sonra yeniden başlatmadan donanımı kullanmaya izin vermesidir. Daha önceleri win98’de bir donanım tanıttığımızda bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekmekteydi.

 

11.Beklet ve Hazırda Beklet: Bilgisayar kullanımına sık sık ara verildiği durumlarda bu özellik çok işe yarar. Herhangi bir program veya klasör açıkken bu komut kullanıldığında geçici bellekteki şeyler harddiske kaydedilir. Bilgisayar kapatılır. Açmak istediğimizde bilgisayarı kapattığımız haliyle yani klasör ve programımızın açık olduğu haliyle buluruz. Ayrıca normalden daha çabuk açılacaktır. Bu da bize hem zamandan hem de elektrikten tasarruf sağlamış olur.

Ayrıca beklet komutu kullanıldığında aynı şekilde programlar bırakıldığı gibi bulunacaktır. Sistem tamamen kapatılmak yerine düşük güç konumuna alınacak ve bellekteki bilgiler harddiske kaydedilmeyeceği için herhangi bir elektrik kesilmesi durumunda programlar kapanacak ve bilgiler kaybolacaktır.

Bilgisayarınızın otomatik olarak bekleme ve hazırda bekletme konumuna geçmesini sağlamak için;

Başlat > Denetim Masası > Güç Seçenekleri seçildiğinde 4 karttan oluşmuş bir pencere açılacaktır. Karşınıza çıkan ilk kartta bilgisayarın bekleme konumuna geçme süresini ayarlayabilirsiniz. Hazırda beklet kartını seçtiğimizde hazırda beklet komutunu aktif hale getirebiliriz. Gelişmiş kartını seçtiğimizde hazırda beklet durumundan çıktığında parola sorup sormayacağını ayarlayabiliriz.

 

12.Yardım ve Destek Menüsü: Bilgisayarda karşılaşabileceğiniz sorunlar genelde daha önceden başkalarının karşılaştığı şeylerdir. Bu nedenle üretici firmalar bu konuda araştırma yaparak genel sorunları ve çözüm yöntemlerini hazırlamışlar. Bu menüde konu başlıklarına göre yada arama yöntemi ile sorunlarımıza çözüm arayabiliriz.

 

13.Bilgisayarlar Arası Ağ: Bilgisayarları birbirine bağlayarak, diğer bilgisayarın yazıcısını kullanabiliriz, hızlı bir şekilde veri transferi yapabiliriz. Hatta özel programlar aracılığıyla diğer bilgisayara hükmetme imkanımız da vardır.

23.01.2013
Yücel Solak
YORUMLAR