BLOG
Windows Xp Kullanımı, Masaüstü, Pencere ve Do..
Windows Xp Kullanımı, Masaüstü, Pencere ve Dosya Özellikleri
 

Windows Oturumunu Başlatmak

Bilgisayarı açtığımızda karşımıza kullanıcıların isimlerini gösteren bir pencere çıkacaktır. İstediğimizi seçip, şifre konulmuşsa şifreyi girdiğimiz takdirde oturum açılacaktır. Karşımıza çıkan görüntü masa üstü adını verdiğimiz ekrandır. Ekranın alt kısmında Görev Çubuğu ve alt solda Başlat Menüsü bulunmaktadır. Masaüstünde kısayol simgelerimiz bulunmaktadır. Çalıştırdığımız herhangi bir program yada açtığımız bir klasör görev çubuğunda isim ve simge olarak görünecektir. Başlat menüsünde ise çalıştırmak istediğimiz tüm programlara ulaşmamız mümkündür.

 

Masaüstü Simgeleri

  : Harddisk, cdrom, dvdrom, disket sürücü, flashdisk gibi sürücülere kısa yoldan erişmemizi sağlayan simgedir.

   : Herhangi bir programdaki bir dosyayı kaydetmek istediğinizde başka bir yer tanımlamadıysanız belgelerime kaydedecektir. Yada sık kullandığımız belgelerimizi koyup kolayca ulaşabileceğimiz bir klasördür.

  : İnternet üzerinde sörf yapmamızı sağlayan Internet Explorer 6.0 programının simgesidir.

 : Bilgisayarınız bir ağa bağlı ise ağdaki diğer bilgisayarlara ulaşmak için kullanacağınız simgedir. İçine girdiğimizde çalışma gurubu bilgisayarlarını göster seçeneğini seçersek diğer bilgisayarları görebiliriz.

 : Silmek istediğimiz dosyaların belli bir boyuta kadar olanlarını tekrar geri alınabilmesi için saklandığı yerdir. İçine girdiğimizde bir dosyayı geri almak için dosyayı işaretleyip kısayolda bulunan geri al düğmesini tıklatırız. Ayrıca kısayolda geri dönüşüm kutusunu boşalt seçeneği de bulunmaktadır. Böylece dosyalar tamamen silinmiş olur. Boyutu büyük olan dosyalar geri dönüşüm kutusuna alınmadan direk silinir. Bunun dışında bir dosyanın geri dönüşüm kutusuna alınmadan silinmesini istiyorsak Delete tuşunu Shift tuşu ile beraber kullanabiliriz. Geri dönüşüm kutusunun boyutunu değiştirmek istiyorsak; üzerine sağ tıklayıp özellikler seçeneğini seçerek buradaki her sürücü için belirtilmiş olan %lik oranı değiştirebiliriz.

 

Masaüstünü Hızlı Olarak Görmek

Herhangi bir program çalıştırdığımızda yada bir klasör açtığımızda ekranda bir klasör açılacakdır. Eğer çok fazla pencere aynı anda açıldıysa masa üstüne dönmek için tek tek hepsini simge durumuna getirmek zor olacağından, masaüstüne hızlı geçişi sağlayan kısayollar yapılmıştır. Bunlar:

1.                          Görev çubuğundaki hızlı başlat simgelerinin olduğu yerde masaüstünü göster simgesi tıklanır.

2.                          Görev çubuğu üzerinde boş bir yer sağ tıklanıp masa üstünü göster seçeneği seçilir.

3.                          Windows + D tuş bileşeni kullanılarak yapılabilir.

 

 

Başlat Menüsü Kullanımı

Tüm programlar: Çalıştırmak istediğimiz bir programa ulaşmak için kullanılır. Başlat düğmesine, tüm programlar düğmesine ve çalıştırmak istediğiniz programın simgesine tıklanır. Eğer simge bir klasörün içindeyse önce klasör simgesi sonra programın simgesi tıklanır.

En Son Kullandıklarım: En son çalıştırmış olduğunuz word, excel, müzik, resim, film belgelerinin bir listesi burada tutulacaktır. Böylece son çalışmış olduğunuz belgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Sık Kullanılanlar: Sık ziyaret ettiğiniz Web adreslerini buraya kaydederek, her seferinde isim yazmadan onlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bir web adresini sık kullanılanlara eklemek için o sayfa açıkken sağ tıklayıp sık kullanılanlara ekle seçeneği seçilerek, eklemek istediğimiz yer belirlenebilir. Sık kullanılanlar menüsü açıkken düzenle seçeneğini seçerek, istediğimiz isimde klasör ekleyebilir, adresleri bu klasörlerin içine taşıyabiliriz.

Denetim Masası: Klavye, fare, tarih, saat, görüntü, yazıcılar gibi tüm aygıtlarla ilgili ayarları yapmak için kullanılır.

Yazıcılar ve Fakslar: Bilgisayar yeni bir yazıcı yada faks kurmak için kullanılır.

Ara: Bilgisayarınız üzerinde dosya yada klasör aramak veya internet üzerinde arama yapmak için kullanılır.

Çalıştır: Komut kullanarak herhangi bir programın çalıştırılmasını sağlar. Bu özellik genelde özel ayarlar yada Ms-dos kipinde çalışan bazı programlar için kullanılır.

 Oturumu Kapat: Bulunduğunuz oturumu kapatarak yada kapatmadan diğer bir kullanıcının oturumunu açmak için kullanılır. Oturumumuzu kapatmak istemiyorsak kullanıcı değiştir seçeneğini seçeriz.

Bilgisayarı Kapat: Bilgisayarı kapatmaya, yeniden başlatmaya yada bekleme konumuna geçirmeye yarar.

Görev Çubuğu Kullanımı ve Ayarları

 

Başlat Düğmesini ve Görev Çubuğunu Taşımak

Windows başlatıldığında başlat menüsü ve araç çubuğu ekranın alt kısmında bulunmaktadır. İstersek bunu ekranın diğer kısımlarına da taşıyabiliriz. Bunun için araç çubuğunun boş bir yerinde farenin sağ tuşunu basılı tutarak istediğimiz yere sürükleyip bırakmamız gerekmektedir.

 

Görev Çubuğunun Genişliğini Ayarlamak

Eğer aynı anda çok sayıda dosya açtıysanız dosya isimleri çok küçük görünecektir. Daha fazla dosya isimi görmek istiyorsak araç çubuğunu genişletebiliriz.

Görev çubuğunu genişletmek için, fare imlecini araç çubuğu ile masaüstünün birleştiği kısma getirin. İmleç çift yönlü ok halini aldığında farenin sol tuşuna basılı tutarak yukarı yada aşağı doğru sürükleyin. İstediğiniz genişliğe geldiğinde tuşu bırakın.

 

Görev Çubuğunu Kilitlemek

Eğer Görev çubuğu ve başlat menüsünün taşınmamasını ve değiştirilmemesini istiyorsanız görev çubuğunu kilitleyebilirsiniz.    

Görev çubuğunu kilitlemek için, görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp, kısayol menüsü görüntülenir. Burada görev çubuğunu kitle kısayol komutu vardır. Yada bu menüde özellikler seçeneği tıklanır. Açılan pencerede görev çubuğu kartında görev çubuğunu kilitle seçeneği bulunmaktadır.

 

Görev Çubuğuna Araç Çubukları Eklemek

Görev çubuğunun üzerinde boş bir yer sağ tıklanır. Burada araç çubukları yazan kısma gelip istediğimiz araç çubuğunu seçerek ekleyebiliriz. Burada bulunan araç çubukları;

·         Adres Çubuğu: İnternete kısayoldan erişmemizi sağlar.

·         Bağlantılar Çubuğu: Web üzerindeki ürün bilgilerine kolay yoldan erişilmesini sağlar.

·         Masaüstü Araç Çubuğu: Geri dönüşüm kutusu ve Bilgisayarım gibi masaüstü öğelerini görev çubuğuna yerleştirir.

·         Hızlı Başlat Çubuğu: En sık kullandığımız programları kolayca çalıştırmamızı sağlar. Bu programların simgelerini burada görünür.

·         Yeni Araç Çubuğu: İstediğimiz bir klasöre kısayol erişimi yerleştirmemize yarar.

Herhangi bir araç çubuğunun sol kısmındaki çizgiye basılı tutarak bunun görev çubuğundaki yerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca buradan tutup masaüstüne atarak taşınabilir bir araç çubuğu haline de getirebilirsiniz.

 

Başlat Menüsünü ve Görev Çubuğunu Otomatik Olarak Gizlemek

Başlat menüsü ve görev çubuğunu gizleyebilirsiniz. Sadece farenin imleci ile üzerine geldiğinizde görünür. Diğer durumda gizli kalır. Bunu yapmak için araç çubuğunda boş bir yere sağ tıklanır. Özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede görev çubuğunu otomatik olarak gizle onay kutusu işaretlenip tamam tuşuna basılır. Gizliliği kaldırmak için tekrar aynı yere gelip, onay işaretini kaldırmak gerekir.

 

Başlat Menüsünü ve Görev Çubuğunu Pencerelerin Üzerinde Tutmak

 Bu özellik kullanılmadığında, herhangi bir pencere tam ekran durumunda açıkken görev çubuğu görüntülenmez. Böylece ekranın kullanılan kısmı artacaktır. Bu durumda görev çubuğunu görmek için ya Windows tuşuna basılır yada Ctrl + Esc tuş bileşeni kullanılır. Sadece masaüstü görüntüsünde görev çubuğu görünmektedir.

Bu komutu kullandığımızda ise her durumda başlat menüsü ve görev çubuğu görünmektedir.

Bunu kullanmak için görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklanır. Özellikler seçilir. Açılan pencerede görev çubuğunu pencerelerin üzerinde tut onay kutusu işaretlenir.

 

Benzer Görev Çubuğu Öğelerini Gruplamak

Word, Excel, Explorer gibi aynı anda açılmış olan farklı türdeki bir çok dosyayı görev çubuğunda yan yana göstermek yerine gruplandırır.

Bunu yapmak için; görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede benzer görev çubuğu öğelerini grupla onay kutusu işaretlenir.

Bu gruplandırma yapıldığında aynı program tarafından açılan dosyalar tek bir isim altında görünüp yanında bir ok tuşu belirecektir. Bu ok tuşuna sağ tıkladığınızda bir kısayol menüsü açılır. Bu menü sayesinde açık olan pencerelerin tamamını aynı anda ekranda yan yana yada yatay bir şekilde görmemiz mümkündür.

 

Görev Çubuğundaki Tarihi ve Saati Göstermek ve Gizlemek

Görev çubuğunun sağ tarafında saat bulunmaktadır. Farenin imlecini bunun üzerine getirip bir süre bekletirseniz günün tarihi de görüntülenecektir. Saatin gizlenmesini istiyorsanız; görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikleri seçin. Açılan pencerede saati göster onay kutusunu işaretleyin.

 

Tarihi ve Saati Ayarlamak

Görev çubuğunda saat simgesini çift tıkladığımızda karşımıza çıkan pencerede saati ve tarihi değiştirip uygula tuşuna basarsak saat ve tarih ayarlanmış olacaktır. Ayrıca bu pencerede bulunan saat dilimi kartını seçerek gün ışığından yararlanma değişikliklerinde saati otomatik olarak ayarla seçeneğini işaretlersek; saatler ileri yada geri alındığında biz saati değiştirmeden bilgisayar bu değişikliği otomatik olarak yapacaktır.

 

Etkin Olmayan Simgeleri Gizlemek ve Görüntülemek

Çalışmakta olan bazı programların simgeleri görev çubuğunun sağ tarafında gözükmektedir. Bu programların sayısı çok fazla olduğunda neredeyse görev çubuğunun yarısını kaplamaktaydı. Bu nedenle bu simgeleri gizleme ihtiyacı duyulmuştur.

Bunu yapmak için; görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede etkin olmayan simgeleri gizle onay kutusu işaretlenir.

 

Etkin Olmayan Simgeleri Özelleştirmek

İstediğimiz herhangi bir programın simgesinin etkin olmayan simgeler kısmında görünmesini sağlayabilir, buradaki programlardan herhangi birinin sürekli gizli kalmasını yada sürekli görünmesini sağlayabiliriz.

Bunu yapmak için; görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede özelleştir düğmesi tıklanır ve istenen programın yanındaki davranış değiştirilerek tamam düğmesi tıklanır. Yapılan değişiklikleri geri almak için ise varsayılanı yükle düğmesi tıklanır.

 

Başlat Menüsünü Xp Stilinde ya da Klasik Görüntülemek

Görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede Başlat Menüsü kartı seçilir. Burada başlat menüsü ya da klasik başlat menüsü seçeneklerinden birini seçip tamam tuşunu tıklarsak istediğimiz stili seçmiş oluruz.

 

Başlat Menüsündeki Simgeleri Küçük ya da Büyük Görüntülemek

Başlat menüsüne çok fazla programın simgesini eklediyseniz simgeler sığmayacaktır. Bu nedenle simgeleri normalden daha küçük görüntülemek gerekmektedir.

Bunu yapmak için görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede Başlat Menüsü kartı seçilir. Burada özelleştire düğmesi tıklanır. Açılan pencerede küçük simge ya da büyük simge seçeneği seçilerek tamam tuşu tıklanır.

 

Başlat Menüsünde Sık Kullanılan Program Sayısını Belirlemek

Görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede Başlat Menüsü kartı seçilir. Burada özelleştir düğmesi tıklanır. Açılan pencerede program sayısı değiştirilebilir. Ayrıca yanındaki listeyi sil düğmesi tıklanarak sık kullanılan programlar listesi sıfırlanabilir. Klasik başlat menüsü varsa aynı şekilde sık kullanılanların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

 

En Son Kullandıklarım Menüsünü Düzenlemek

En son kullandığımız dosyaların listelenip listelenmemesini ayarlayabiliriz. Var olan bir son kullanılanlar listesini temizleyebiliriz.

Bunu yapmak için görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Açılan pencerede Başlat Menüsü kartı seçilir. Burada özelleştire düğmesi tıklanır. Açılan pencerede gelişmiş kartı seçilir. Bu kartta en alt kısımda en son açtığım belgeleri listele onay kutusu işaretlenir. Bunun yanında listeyi sil düğmesi bulunmaktadır. Bu düğmeye tıklayarak da listeyi temizleyebiliriz.

 

Hızlı Başlat Çubuğunu Görüntülemek ve Bu Çubuğa Program Eklemek

Bunu yapmak için görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler seçeneği seçilir. Burada hızlı başlatı göster onay kutusu işaretlenir.

Bu çubuğa herhangi bir programı eklemek istiyorsak, istediğimiz programın simgesi üzerine tıklayıp sürükleyerek buraya bırakmamız yeterlidir. Ancak eklemek istediğimiz program başlat menüsünde bulunmaktaysa bu işlemi yaptığımızda simgeyi oradan alıp hızlı başlata taşıyacaktır. Bu simgenin bulunduğu yerden silinmesini istemiyorsak simgenin üzerine sağ tıklayıp sürükleyerek hızlı başlat çubuğuna bırakırız. Burada bir kısayol menüsü açılır. Bu menüde buraya kopyala seçeneğini seçeriz. Böylece simge taşınmış değil kopyalanmış olur.

 

Başlat Menüsüne Simge Eklemek ve Kaldırmak ve Yerini Değiştirmek

Başlat menüsünde programların altında bulunan herhangi bir programın simgesini, başlat menüsünde sık kullanılanların üstündeki bölmeye göndermek için; bu simgenin üzerine sağ tıklayıp başlat menüsüne tuttur seçeneği seçilir.

Herhangi bir programı bu listeden kaldırmak için simgenin üzerine sağ tıklayıp bu listeden al seçeneği seçilir.

Herhangi bir programın yerini değiştirmek için simgenin üzerine tıklayıp sürükleyerek istenilen yere bırakılabilir.

Ayrıca masaüstündeki ya da herhangi bir klasördeki bir programın kısayolunu da sürükle bırak yöntemi ile başlat menüsüne ekleyebiliriz.

 

Masaüstü Kısayolu Oluşturmak

Sık kullandığımız herhangi bir dosyanın simgesini masaüstüne getirerek ona daha kolay ulaşabiliriz. Bunu yapmanın 3 yolu vardır. Avantajı

Programlar genelde Bilgisayarımda C sürücüsünde Program Files klasörünün içerisine kurulurlar. Burada istediğimiz programın klasörünün içine girerek programın simgesine ulaşabiliriz.

1.                  İstediğimiz simgenin üzerine sağ tıklayıp gönder açılır listesine geliriz. Bu listede masaüstü kısayol oluştur seçeneğini seçeriz.

2.                  İstediğimiz simgeyi tutup sürükleyebiliriz. Ancak sol tuşla sürüklersek taşıma işlemi yapacak, sağ tuşla sürüklersek menü açılıp kısayol oluşturmamızı sağlayacaktır.

3.                  Masaüstünde boş bir yeri sağ tıklayıp yeni açılır listesine gelerek kısayol seçeneği seçilir. Öğenin konumunu yazın yazan yere istediğimiz programın yerini yazarak yada gözat düğmesi ile kolayca göstererek o dosyaya kısayol ekleyebiliriz.

 

Ekran Koruyucu Koyma ve Güç Yönetimi

Bilgisayarı belli bir süre kullanmadığımızda başka birinin gelip bilgisayarı kullanmaması için bir ekran koruyucu koyarak bilgisayarımızı koruyabiliriz. Ayrıca uzun süre sabit duran bir görüntü monitöre zarar verebilmektedir.

Bunu yapmak için masaüstünde boş bir yerde sağ tıklayıp özellikler seçeneği tıklanır. Burada ekran koruyucu kartı seçilir. Açılan pencerede ekran koruyucu çeşidini seçebilir, ekranın bekleme süresini ayarlayabilir. Ekrana geri dönmek için parola koyulabilir.

 

 

 

Pencere Kavramları


Menüler: Pencerenin üst kısmında bulunan dosya, düzen, görünüm gibi başlıklar altında komutların toplanmasından oluşur.

 

Araç Çubukları: Menülerin altında bulunan, komutların kısayol simgelerinin yerleştirildiği çubuktur.

 

Kaydırma Çubukları: Pencerenin alt ve üst kısımlarına hareket etmeyi sağlayan, pencerenin sağında yer alan, alt ve üst ok tuşundan oluşan çubuktur.

 

Pencereyi Kapatmak: Pencerenin üst kısmındaki x işaretine tıklanarak ya da dosya menüsünü açıp, kapat komutunu tıklayarak herhangi bir pencereyi kapatabiliriz.

 

Pencereyi Simge Durumuna Getirmek: Pencerenin üst kısmındaki - işaretine tıklanarak yapılabilir. Simge durumuna getirilmiş bir dosya kapatılmış olmaz. Sadece pencerede görünmemesi sağlanır. Görev çubuğundaki simgesine tıklanınca tekrar ekrana gelecektir.

 

Pencereyi Tam Ekran Yapmak: Pencerenin üst kısmındaki    işaretine tıklanarak yapılabilir. Ya da pencerenin üst kısmındaki dosya isminin yazılı olduğu çubuğa çift tıklayarak da yapılabilir.

 

Pencereleri Taşımak: Pencere ekranı kaplamayacak haldeyken dosya isminin yazılı olduğu çubuğa tıklayıp basılı tutarak sürüklersek pencereyi ekran üzerinde hareket ettirebiliriz.

 

 Pencere Boyutlarını Ayarlamak: Pencere ekranı kaplamayacak haldeyken herhangi bir kenarına gelin. Fare imleci çift yönlü ok halindeyken sol tuşa basılı tutarak istediğiniz kadar büyültebilir ya da küçültebilirsiniz.

 

Pencereleri Masaüstünde Aynı Anda Görüntülemek

Bazen aynı anda birkaç pencereyle çalışmamız gerekebilir. Bu nedenle ekranda pencereleri aynı anda görüntülememiz büyük bir avantajdır.

Bunu yapmak için pencereler teker teker ekrandayken yani simge durumunda değilken, görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp pencereleri yatay döşe, dikey döşe, yada basamakla seçeneklerinden birini seçebiliriz.

 

Çoklu Pencere Kavramı

Word, Excel gibi bazı programlarda iç içe pencereler görünebilir. Bu durumda x,- gibi işaretler üst üste 2 tane görünecektir. Bunun üstte olanı programa ait, altta olanı ise çalışmakta olan dosyalara aittir.

 

Programların Windows’un Açılmasıyla Beraber Çalıştırılması

Eğer herhangi bir programın Windows açıldığı gibi otomatik olarak çalışmasını istiyorsanız, bu programın simgesini, Başlat menüsünde Tüm programlarda Başlangıç seçeneğinin içine sürükleyip bırakın. 

 Genelde çalışmasını istediğiniz bu programların bazen açılışta çalışmasını istemeyebilirsiniz. Bu durumda Windows açılırken Ctrl tuşunu basılı tutmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Dosya ve Klasör İşlemleri

 

Simgelerin Görünümünü Değiştirmek

Menülerden Görünüm menüsünü kullanarak ya da araç çubuklarındaki görünüm simgesinin kullanarak simgelerin görünümlerini değiştirebiliriz. Burada küçük resimler, döşeme, simge, listele, ayrıntılar seçenekleri bulunmaktadır. Bunu yapmanızın farklı amaçları olabilir. Örneğin bir klasörde resim dosyalarınız vardır. Bunları çalıştırmadan göz atmak istersiniz, aynı anda birçok dosyayı görmek isteyebilirsiniz, dosya ismiyle beraber boyutunu ve kayıt tarihini de görmek istersiniz vb.

 

Dosya ve Klasörleri Farklı Özelliklerine Göre Sıralama

Menülerden Görünüm menüsünü kullanarak simgeleri yerleştir açılır listesinden ya da pencerede boş bir yere sağ tıklayıp açılan kısayol menüsünde simgeleri yerleştir açılır listesini kullanarak yapabiliriz. Ad, boyut, tür, değiştirme ya da grup olarak sıralama imkanımız vardır. Bunu yapmamızın nedeni de aynı uzantılı dosyaları bir arada görüntülemek, en büyük boyutlu dosyaları görebilmek, en son kaydedilen dosyaları bulabilmek gibi nedenler olabilir.

 

Dosya (File) ve Klasör Kavramı

Günlük hayattaki yazı yazdığımız dosya kağıdı ve onları yerleştirdiğimiz klasörü düşünürsek daha iyi anlayabiliriz. Resim, müzik, film, program, yazı gibi verilere dosya denir. Bunları içine koyduğumuz şeye de klasör denir.

Dosyaların ne dosyası olduğunu uzantılarından anlayabiliriz. Bir dosya bilgisayara kaydedileceğinde buna bir isim bir de uzantı verilir. İsim.uzantı olarak kaydedilir. Uzantı genelde 3 harften oluşur. Ancak kullandığımız word, Excel gibi bir programda dosya kaydettiğimizde uzantıyı bizim belirtmemize gerek yoktur. Program uzantıyı otomatik olarak verecektir.

Windows’u yeni kurduğumuzda herhangi bir dosyayı çalıştırmak ister ve simgesine çift tıklarsak direk program açılmayacaktır. Örneğin bir film dosyasına çift tıkladığımızda birlikte aç penceresi çıkacak ve hangi programı kullanarak açmak istediğimizi soracaktır. Burada 2 seçenek bulunur. Bunlardan biri programı internet üzerinden ara, diğeri de bilgisayardan ara. Biz genelde bilgisayardan arama seçeneğini seçeriz. Önerilen programlarda varsa oradan, yoksa göz at düğmesiyle c sürücüsünde program files klasörünün içinden istediğimiz programı seçer ve bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan onay kutusu işaretlenir. Mesela biz bu dosya için Windows media player programını seçeriz. Bundan sonra herhangi bir film dosyasını çalıştırmak istediğimizde otomatik olarak Windows media player programı açılarak filmi izlememizi sağlayacaktır.

23.01.2013
Yücel Solak
YORUMLAR