BLOG
Web Projesi Hazırlamanın (Bilmem Kaç?) Altın ..
Web Projesi Hazırlamanın (Bilmem Kaç?) Altın Kuralı - 2

Proje hazırlamanın ilk ve en önemli aşamasının çalışanlarınızın bünyenizde olması gerektiğini söylemiştik. Şimdi çıkmanız gereken ikinci basamağa geldik.

Yapmayı düşündüğünüz projenin benzerleri varsa bunlar sizin potansiyel rakibiniz olacak. Ancak rekabete başlamadan önce onlardan istifade etmenin zamanı. İlk olarak yapmanız gereken şey rakiplerinizin hepsinin bir listesini çıkartmak. Web site adı, Alexa sıralaması, Pr değeri (her ne kadar artık Google pr güncellemesini bırakmış dahi olsa), Facebook ve Twitter hesapları gibi verileri bir tabloda toplamalısınız. Böylece rakiplerinizi büyükten küçüğe, güçlüden zayıfa doğru sıralarsınız. Bu da size güçlü olanların ne yaparak bu noktaya geldiğini, zayıfların neden bu durumda olduğunu analiz etme imkanı sunar. Böylece ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini daha kolay bulabilirsiniz.

Örnek: Emlak Portalı Projesinde Rakip Analizi

Şimdi olaya bir örnekle bakmaya çalışalım. Örneğin bir emlak portalı yapacaksınız. Bu proje dünyada ilk yapılan birşey değil. Çok sayıda örneği var. Bu nedenle inceleme alanınız mevcut. Şimdi potansiyel rakipleri inceleyelim.

1. Sahibinden.com

Alexa Türkiye sıralaması 8. Gerçekten tartışmasız bir marka haline gelmiş. Milyonlarca ziyaretçisi olan bir site. Facebook hesabını incelediğimizde 1 Milyon 256 bin takipçisi mevcut. Ayrıca dikkat çeken bir nokta Facebook'ta Sahibinden Kariyer adında kurumsal çalışanlarla ilgili paylaşım yaptıkları bir sayfaları daha var. Bu bilgiler Sahibinden.com'un tahta ilk sırayı aldığını gösteriyor ilk bakışta. Ama acaba tamamen mükemmel mi? Hiç eksikleri yok mu?

Bunu anlamanın bir kaç yolu var. Öncelikle siteye üye olarak bir emlak ekleyebilirsiniz. Tabi önce bir daire ekler silersiniz. Daha sonra bir arsa, bir iş yeri, bir bina vs hepsini tek tek denersiniz. İlginizi çeken avantaj ve dezavantajlara bakarsınız. Mesela resim yükleme aşaması kolay ve hızlı mı? İlan seçeneklerini kolay seçebiliyor musunuz? Bilgisayar kullanmayı iyi bilmeyen biri de kolayca ilan verebilir mi? Tabi ilk incelediğiniz site olduğu için şuan bazı şeyleri göremeyebilirsiniz. Daha sonra ilan arama, ilanın sayfada duruş şekli gibi şekilsel ve kullanışsal özellikler incelersiniz. Bu sizin kendi gözünüzle yapacağınız ilk inceleme çalışmasıdır.

Piyasaya Çıkıp Emlakçıları Dinleyelim

Şimdi bir de dışarı çıkalım. Potansiyel müşterilerimiz emlakçılar. Bir de onların gözünden siteye bakalım. Piyasaya çıkıp emlak sitelerine üye olan emlakçıları gezelim. Hangi siteyi kullanıyor? Fiyat politikaları  nasıl? En çok hangi siteden fayda alıyor? Kullanım açısından, müşteri ilişkileri açısından hangisi nasıl? Bu soruların en iyi cevabı emlakçılarda olacaktır. Bu araştırmayı yaptıktan sonra siteleri tekrar incelediğinizde düşüncelerinizde farklı şekillenmeler oluşur.

Örneğin emlakçıların en çok şikayet ettiği şey: "Bu site sahibinden ismiyle çıktı ama daha çok emlakçıdan ve galericiden ilan var. Ayrıca siteye giren ve daire arayan bir kişinin karşısına otomobilden tutun, incik boncuğa kadar bir çok şey çıkıyor. Bu da kişinin aradığı şeyi bulmasını zorlaştırıyor. Ama Hurriyetemlak öyle değil giren kişi sadece emlak ilanı buluyor." Bu ifadeler size emlak portalınızda başka şey satmama konusunda bir fikir verebilir mesela.

Emlakçılardan biri de Hurriyetemlak hakkında bir eleştiride bulunuyor mesela: "Hurriyetemlak'a üye olduğunuzda normal bir üyelikle hiç bir dönüş alamıyorsunuz. İlla ki yıldızlı ilan almalısınız. Bazen ayda 5 bin tl kontür için para harcadığım oluyor. Ancak o zaman telefon çalmaya başlıyor." Bu durum küçük emlakçıların hurriyetemlak sitesini tercih etmemesine neden oluyor.

Baktığımızda bu fırsatı değerlendirenler de oluyor. Örneğin geçtiğimiz sene evkolay.net adında yeni bir emlak portalı piyasaya çıktı. Uygun fiyat politikası ve ilan öne çıkarma özelliği olmaması ile bir çok kişi tarafından kullanılmaya başladı.

Mesela ilgi çeken şeylerden bir tanesi mahalle ve semt olayı oldu. Örneğin sahibinden.com da emlaklar il/ilçe/semt/mahalle şeklinde bölümlere ayrılmış. Ancak Hurriyetemlak'ta mahalle ve semtler birbirine harmanlanmış. Bir ilçeden en çok ilgi gören semt ve mahalleyi aynı seviyeye yerleştirmiş. Ayrıca bir de ilanları listelerken tek bir mahalle seçmek yerine bir kaç mahalleyi aynı anda seçme özelliği konmuş bazılarında. İşte siz bunun avantaj mı dezavantaj mı olduğunu inceleyip sitenizde o şekilde yapmalısınız.

Her İle Arabası Olan Pazarlama Elemanı mı Lazım? O Zaman Daha Çok Para Lazım!

Bunun dışında milliyetemlak var mesela. Önceleri adından bahsedilen ancak son bir kaç yıldır pek ismi duyulmayan bir emlak portalı. Söylentilere göre yeniden yatırım yapıp her ile bir kaç tane pazarlama elemanı çıkartmaya başlamış. Aaa demek bir de pazarlama elemanı lazım. Yani siteyi kodlayıp bırakmak ve milletin ilan vermesini beklemek yetmiyor. Özellikle büyük illeri sürekli gezecek, büyük emlakçılarla her zaman temas halinde olacak, altında arabası olan bir çok pazarlama elemanına ihtiyacınız olacak. Bu da maliyet konusunda planlarınızı iyi yapmanız anlamına geliyor.

Google Anahtar Kelime Araştırması ve Seo Yol Haritası

Daha sonra Google'a girip bir kaç anahtar kelime çalışması yapabilirsiniz. Örneğin Google'a "Ankara Satılık Daire, İstanbul Satılık Daire, İzmir Satılık Daire" kelimelerini yazıp araştırmaya başlayalım. İlk sayfada çıkan siteler bize az çok fikir verecektir. Bu sitelerin url yapıları, title yapıları, backlink sayıları, backlink aldıkları siteler gibi şeyleri inceleyerek kendimize bir seo yol haritası çizebiliriz. Şimdi kelimeleri inceleyelim.

"Ankara Satılık Daire"

İlk 5 Sırada

1. Sahibinden.com

2. Hurriyetemlak.com

3. Milliyetemlak.com

4. Emlak.net

5. Evkolay.net

"İstanbul Satılık Daire"

İlk 5 Sırada

1. Sahibinden.com

2. Hurriyetemlak.com

3. Milliyetemlak.com

4. Emlakjet.com

5. ilan.com.tr

"İzmir Satılık Daire"

İlk 5 Sırada

1. Sahibinden.com

2. Hurriyetemlak.com

3. Milliyetemlak.com

4. Emlakjet.com

5. Evkolay.net

Bu 3 kelimeyi incelediğimizde karşımıza çıkan tablo ilk 3 sırayı sahibinden, hurriyetemlak ve milliyetemlak sitelerinin aldığı.

Ancak ilgi çeken bir nokta 1 kelimede ilan.com.tr sitesinin 2 kelimede de evkolay.net sitesinin ilk 5'e girmiş olması. Demek ki emlak portalında ilk analiz etmemiz gereken 7 sitenin bunlar olduğunu tespit etmiş olduk. Seo detaylarına fazla girmeyelim ki mesleğimizi kaptırmayalım:) sonuçta bu sitelerden birini ilk 5'e biz çıkartmışız yani:)

Büyük Planlarla Açılan Ama Büyüyemeyenler...

Biraz daha araştırma yaptığımızda karşımıza emlak.net, emlakjet.com gibi piyasaya hızlı giren ama bir türlü istediği yere gelemeyen emlak portalları çıkıyor. Gerçekten ciddi yatırımlar yapıp istediği yere gelemeyen, satılan ve hala büyüme planlaması yapan emlak portalları bunlar. Bunun dışında da çok yatırım yapmayan, belki çok büyüme hedefi olmayan ya da bir türlü tam büyüyemeyen bir çok emlak sitesi mevcut. Şimdi size emlak portallarının bir listesini vereyim.

Daha fazla detaya girip sizi sıkmadan sizi listeyle baş başa bırakayım. Aslında incelediğimiz daha bir çok konu var ama bunları yazmaya kalkarsam sanırım emlak portalı analizi ile ilgili bir kitap hazırlamam lazım. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere...

sahibinden.com

hurriyetemlak.com

milliyetemlak.com

emlakjet.com

emlak.net

e-sehir.com

ilan.elookat.com

emlak.mitula.com.tr

daire.trovit.com.tr

ilan.com.tr

emlaktown.com

remax.com.tr

alalimsatalim.com

evkolay.net

emlakz.com

vitrinlik.com

aciliyetten.com

emlakdevri.com

emlaksergisi.com

istegayrimenkul.com

emlakcity24.net

ilan999.com

takasdepo.com

supervitrin.com

sahibindengayrimenkul.net

cesitliilanlar.com

buemlak.com

ilantuneli.com

emlaksokagi.com

intoko.kijiji.com.tr

herkesden.com

gayrimenkul.com.tr

emlaksitesi.org

emlakkasabasi.com

seriilan.com

emlakx.com

diyarvitrin.com

tiklago.com

ilancok.com

metrekare.com

girenbuluyor.com

emlak-ilan.net

verilani.com

eviniz.com

kacagidiyo.com

biseylazim.net

emlaksahibi.com

emlakpost.com

tasinmaz.com

dairesor.com

emlakilanlar.com

emlaknerede.com

e-ofis.net

seriemlak.com

emlakvar.com.tr

10.01.2016
Yücel Solak
YORUMLAR