BLOG
Web Projesi Hazırlamanın (Bilmem Kaç?) Altın ..
Web Projesi Hazırlamanın (Bilmem Kaç?) Altın Kuralı - 1

1. Yemek Firmalarının Aşçısını Kullanmayın!

Şu ana kadar danışmanlık yaptığım web projelerinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi dışarıdan yazılım desteği almak. Eğer ufak bir proje ise zaten bu konu üzerinde konuşmaya gerek yok. Ancak bazen büyük bir bütçe ayırarak yapılan projelerin web tasarım firmalarına yaptırıldığına şahit oluyorum. "Bunda ne var ki!" diyor olabilirsiniz. Ancak bu hiç de bu kadar basit bur durum değil.   Siz hiç büyük bir lokantanın yemeklerini farklı bir yemek şirketinden getirdiğini duydunuz mu? "Hayır" dediğinizi duyar gibi oluyorum. İşte bu tam böyle bir şey.

En son danışmanlığını aldığım web projesinde bu durumu çok net bir şekilde gördüm. Benimle iletişime geçmeden önce bir web tasarım firmasıyla görüşüp 60 bin TL gibi bir fiyat karşılığında, bir kaç ay bekleyerek bir web sitesi yaptırıyorlar.  Ardından da 3-4 ay bekleyip para kazanacaklarını umuyorlar. Site bitiyor, bir kaç ay geçmiş ama ne hit, ne üye, ne para... işte tam böyle bir durumda site elime geliyor. Projeye baktığımda tam bir felç. İç seo açısından hiç bir şeye dikkat edilmemesinin yanında sitede kullanıcıya "ben buradayım, diğerlerinden farklıyım" diyen hiç bir şey yok. Aşçının special menüsünü yemek istediğinizde karşınızda bütün ufak lokantalarda çıkan normal yemekler geliyor.  Hiç kusura bakmayın ama bu şekilde bir çalışmayla para kazanmanız çok zor. Firma bünyesinde 1 yazılımcı ve 1 görsel tasarımcı alarak bunlara aylık 4-5 bin TL bütçe ayırsanız bu siteye verdiğiniz parayla bu iki kişinin 15 aylık maaşını ödersiniz.

Bunu neden bu kadar önemsiyorum? Nedeni şu. Hiç kimse "Ya şu adamlar bir site kursa da, ben de hemen ücretli olarak üye olup onlara para akıtsam" diye beklemiyor. İnsanlara sitenize üye olmaları için bir neden sunmanız, rakiplerinizi tespit edip onlardan ayrılmanız gerekiyor. İşte bunun başında web sitesinin özgün bir görselliğe ve kaliteli bir yazılıma sahip olması geliyor. Lokantanın ürünü yemek, yemeği yapan da aşçıysa ve lokantada temel düstur kaliteli bir yemek sunumu ise; sizde de ürün web sitesi, bunun aşçısı da yazılımcı ve görsel tasarımcı. Bu açıdan kesinlikle bünyenizde çalışan yazılımcılara ihtiyacınız var.

Hiç bir proje doğduğunda yapılan ilk çalışmaların ardından tam olarak son halini almaz. Projeyi yayınladıktan sonra, yazılımcı ve yatırımcı gözüyle göremediğiniz şeyleri kullanıcılarınız görecek ve size iletecektir. Üye olurken yaşanan zorluklar, karşılaşılan hatalar, ürün ekleme ve aramada yaşanan sıkıntılar, satın alma esnasındaki aşamalar vb. gibi bir çok şeyde kullanıcı deneyimi sizi yönlendirecek. Bu aşamadan sonra size iletilen yorumlar ve şikayetler doğrultusunda her seferinde web tasarım firmasını aramak sizin için son derece yıpratıcı bir sürecin başlangıcı olacaktır. Üstelik yeni talepleriniz bir çok zaman istediğiniz hızda ve kalitede yapılmayacaktır. Hele bir de projenin ücretinin tamamını ödediyseniz, her ne kadar yazılım destek hizmeti için ödeme yapmış da olsanız, yeni sıcak para karşısında ikinci plana itileceksiniz. Yapılan görsel tasarımlarını beğenmeyip yenilerini istediğinizde karşıdan sitem ve tepkiler yükselmeye başlayacak. Bu da bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlayacaktır. Ancak elinizin altında bir yazılımcı ve bir görsel tasarımcı bulunsa, isterseniz bir görselin tasarımını 10 defa geri çevirebilirsiniz. O kişinin işi sadece bunu yapmaktır.

Emin olun çalıştırdığınız bu personeller marka değerinizin artmasına sağlayacakları büyük katkıdan dolayı kendi maaşlarını kat kat çıkartacaklardır. Bazen bir butonun tıklanışındaki estetiklik bile sizin için bir karizma sebebi olacaktır.

Bu konudaki yanlış anlayışlardan bir tanesi "Web sitesinin yapımı bittikten sonra bu yazılımcılar ne işime yarayacak?" bakış açısı. Bu yazılımcılar sitenizin sürekli gelişerek insanlara yenilikler sunulması için deneme ve araştırmalar yapacaklar. Dikkat ettiyseniz alışveriş merkezleri zaman zaman ürünlerin diziliş şekillerini veya mağazanın dekorunu değiştirir ya da bir yenilik ekleyerek müşterinin ilgisini çeker. Siz de yazılımcılarla bu yenilikleri kovalayarak müşterilerinizi sürekli şaşırtmalısınız.

Bu konuda aklıma gelen en güzel örnek sahibinden.com'un haritalı arama örneği. Facebook'ta gezinirken bir gün şu video karşıma çıktı.  Bir toplantı ortamında çalışanlardan birinin aklına "haritalı arama" özelliği geliyor. Uzun bir çalışmanın ardından özelliği yayına geçiriyorlar. Kullanıcılar daire ilanının nerede olduğunu haritadan görebiliyor ve istedikleri yerin etrafında ev var mı yok mu inceleyebiliyorlar. Gerçekten diğer sitelerde olmayan bu özellik bu siteyi diğerlerinden ayıran bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Daha sonra diğer sitelerde aynı uygulama yayılmaya başlasa da "Kopyalar asıllarını yaşatır" sözü gereğince sizi markalaştırma yolunda daha da ilerletiyor.

Evet mutfağımıza iyi 1-2 aşçı aldık ve special yemeklerimizi yapmaya ve geliştirmeye başladık. Bundan sonra yapmamız gereken diğer şeylere gelelim. Ama o da diğer konuya kalsın...

29.10.2015
Yücel Solak
YORUMLAR