BLOG
Uyarı - Google Chrome Tüm verilerinizi yedekl..
Uyarı - Google Chrome Tüm verilerinizi yedekliyor
Dün akşam "yeter artık bu windows 8'den çektiğim" diyerek bilgisayarıma windows 7 kurmaya karar verdim. ancak windows 8den windows 7 ye dönebilmek için diski tamamen silip yeniden oluşturmam gerekiyordu. Verilerimin hepsini yedekledim. Fakat en çok üzüldüğüm aylardır sık kullanılanlara kaydettiğim web sayfalarını tek tek bir yere kaydedemeyecek olmam oldu.
İşleme başladım. harddiski sildim. tekrar bölümlere ayırdım ve windows7 kurdum, donanımları tanıttım. internet explore'ı açtığımda temiz bir sayfa karşımdaydı. Daha sonra Google chrome'u indirmeye karar verdim. İndirip kurduktan sonra tarayıcıyı açtığımda birden gördüğüm görüntü karşısında şaşkınlık ve ufak bir sevinç yaşadım. yer imlerine kaydettiğim tüm siteler aynı haliyle geldi. 
Ancak biraz daha düşündüğümde cookileri düzenli bir şekilde kayıtlı tuttuklarını fark ettim. baktım ki eskiden girdiğim tüm siteler son girilenlerde kayıtlı.
İşin kötü tarafı şu ki iş bu kadarla da kalmıyor. Facebook'a giriş yapmak için sayfayı açtım. kullanıcı adı ve şifreyi girmek zorunda kalmadan giriş butonuna tıkladığımda facebook sayfam karşımdaydı. Bu da demek oluyor ki, tüm hesaplarınızın kullanıcı adı ve şifre bilgileri, kısayollarınız, geçmiş bilgileriniz vb gibi herşey Google tarafından sürekli kayıt altında tutuluyor. 
Mahrem diye birşey kalmadı anlayacağınız..
Artık ona göre bilgisayar kullanın ne diyelim..
15.12.2013
Yücel Solak
YORUMLAR