HABER
Türk Öğrenci Facebook'tan Ödül Almaya Hak Kaz..
Türk Öğrenci Facebook'tan Ödül Almaya Hak Kazandı

Ege Üniversitesi'nde doktora okuyan olan bir Türk öğrenci, Facebook'un her yıl düzenlediği İnternet Savunma Ödülü'nü almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı doktora öğrencisi olan Erdem Alkım, yabancı üniversitelerde okuyan arkadaşlarıyla yaptığı işbirliği sonucu Facebook'un her yıl düzenlediği İnternet Savunma Ödülü'nü almaya hak kazandı. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Urfat Nuriyev'in doktora öğrencisi olan Alkım, "https" güvenlik protokolünü kuantum bilgisayarlarla bile kırılamayacak hale getirmeyi başardı. Alkım ve çalışma arkadaşlarının ortaya koyduğu çaba ile internetin güvenliği biraz daha artmış oldu.

Yüksek işlem kapasitesine sahip olan kuantum bilgisayarların icat edilmesiyle birlikte kırılamayacak şifre kalmadı denebilir. Bu büyük sorunu ortadan kaldırmak isteyen Alkım, yabancı üniversitelerde okuyan arkadaşlarıyla iletişime geçerek şu an kullanılmakta olan "https" protokolünün güçlendirilmesi için kolları sıvadı. Ortaya koyduğu çalışmayla Facebook'un da dikkatini çeken Alkım, ödül almaya hak kazandı. Alkım'ın çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Nuriyev ise, "Gerek algoritmanın güvenlik seviyesi gerekse uygulamasının verimliliği bu çalışmanın ilgi görmesine sebep olmuştur." şeklinde açıklama yaparak çalışmalara destek verdi.

YORUMLAR