HABER
Nasa'dan Yeni Proje..
Nasa'dan Yeni Proje

NASA sesten hızlı yolcu uçağı  geliştirme çalışmalarına başladığını açıkladı. Bu yeni uçağın diğer süpersonik (sesten hızlı) uçaklardan en önemli artısı ise daha az gürültü çıkartıyor olması olarak göze çarpıyor. ABD'nin Virginia eyaleti havaalanındaki törende konuşan NASA'nın önemli isimlerinden Charles Bolden '' Daha güvenli hızlı ve sessiz bir seyahat için çok çalışıyoruz. '' dedi. 

NASA bu konuda yalnız  çalışmıyor. Amerikan Sanayi devleri ile de işbirliği içerisinde. Bu kapsamda düşük gürültülü uçuş sistemi, sessiz süpersonik ulaşım isimli bir dizayn da hazırlandı. Hazırlanan bu dizaynın ardından 20 milyon dolarlık bir bütçe ve yaklaşık 17 ay sürecek bir model üzerinde çalışacak NASA bu bağlamda yakıt tüketimini, gürültüyü ve karbon emisyonunu azaltarak geleneksel, herkesçe bilinen uçak dizaynlarında köklü bir değişiklik yapmayı amaçlıyor. QueSST ismi verilen bu uçakların 2020 yılında itibaren gökyüzünde olması hedefleniyor.

CONCORDE'DEN BU GÜNE

Sesten hızlı uçaklar bilindiği gibi ilk kez Fransız Concorde jeti ile başlamış, bu jet 25 Temmuz 2000 tarihinde havalandıktan  henüz 2 dakika geçmişken bir otelin üzerine düşmüş ve 113 kişi hayatını kaybetmişti. Bu Concord firmasının 1976'da ilk ticari uçuşunu yaptıktan sonraki ilk ve tek ölümlü kazası olmuştu. 

YORUMLAR