BLOG
Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyle..
Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Teknolojinin her geçen gün kendisini geliştirmesiyle, birkaç yıl önce lüks sayılabilen bir şey artık rahatlıkla alınabiliyor. Bir de artan rekabet oranları ve hızla düşen indirimler insanların kafasını karıştırmaya yetiyor.

Son dönemde çıkan tablet bilgisayarlar, cep telefonları hatta laptoplar masaüstü bilgisayara olan ilgiyi azaltmış durumda görünüyor. Firmalar masaüstü bilgisayarları tamamen silmek ile yaşatmak arasında seçim yapmak zorunda. Yaşatmak seçeneğini kullanan dev şirketlerin ilk seçeneği  bilgisayar monitörlerini canlı tutmak. Son 10 yıla baktığımızda monitörlerin neredeyse tamamen değiştiğini gözlemleyebiliriz.

Çok fazla seçeneğin olduğu LCD ve LED monitörlerden hangisinin size avantajlı olacağını bu yazımızda anlatacağım.

MONİTÖR ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİYİZ

Monitör seçerkenekran büyüklüğüçözünürlükkontrastparlaklık görüntü girişi, ekran yenileme hızı gibi özellikler ön plana alınmalıdır.

Monitör almadan önce nasıl büyüklükte bir monitör kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Monitör büyüklüğü arttıkça fiyat artacaktı, bunu unutmayın. Günümüzde 28 inç’ten büyük monitörler bile üretilmeye başlanmıştır. Oyun ve film severler için ise monitör ne kadar büyük olursa o kadar iyidir.

Parlaklık ve kontrast ekran görüntü kalitesini doğrudan belirlemektedir. Grafik , tasarım işi yapanlar kontrast değerlerini ön planda bulundurmalı. Çok fazla aydınlık bir bölgede çalışanlar ise parlaklığı unsurunu temelde tutmalıdır.

Diğer bir etken de görüntü girişleridir. Analog giriş eski teknoloji olup, sinyal gürültü problemleri doğurduğu için günümüzde tercih edilmez. Bunun için kullanıcılar dijital görüntü girişlerini tercih etmelilerdir.

CRT  LCD ve LED olarak 3’e ayrılan monitörlerde CRT monitörlerden günümüzde görmek zorlaştı. Piyasa neredeyse tamamen LED ve LCD’ye döndü. Bu iki monitör masaüstündedaha az yer kaplayan ve ince yapısı ile öne çıkıyor.

 LCD VE LED ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

LED monitörler ile LCD arasındaki fark, ışıklandırmadan meydana geliyor. Kenara ya da merkeze yapılan ışıklandırmalar ile görüntü renklendiriliyor.

LED ile LCD farkına baktığımızda ise, ilk önce enerji tütekimi göze çarpmaktadır. LED monitörler LCD’ye oranla %40 daha az elektrik harcar. LEDLCD’den daha ince olup, kullanım süresi LCD’ye oranla daha fazladır. Yüksek ışıklı ortamlarda LED daha iyi görüntü vermekle birlikte, LCD ekran yansıması yapar. LCD ise renkleri daha parlak göstermektedir. Bu eleştirilen bir durumdur aslında. Gerçek renkleri göstermediğinden kullanıcılar tarafından eleştirilir.

17.12.2013
Yücel Solak
YORUMLAR