HABER
Lüks otomobil pazarında yüzde 8'lik büyüme..
Lüks otomobil pazarında yüzde 8'lik büyüme

Danışmanlık şirketi Bain & Company’nin 14. Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’na göre, küresel lüks tüketim pazarı 2015’i yüzde 5 büyüme ve 1 trilyon Euro’yu aşan bir ciro ile kapattı. ABD’nin yüzde 34 ile en büyük payı aldığı pazarda ilk sırayı ise yüzde 8 büyüme yakalayan otomobiller aldı.

İtalyan Lüks Mal Üreticileri Federasyonu Fondazione Altagamma’nın da katkı sunduğu rapor, pazarın yüzde 80’ini otomobiller, oteller ve tüketim mallarının teşkil ettiğini ortaya koydu.

Turistler değer kaybeden Euro ve Yen’den fayda elde etmek adına Avrupa ve Japonya’ya yönelirken, Amerika pazarı aşırı değerlenen dolar nedeniyle turist harcamalarında düşüş yaşadı. Asya pazarında Güney Kore, 11 milyar Euro ciro ve yüzde 4 reel büyümeyle bölge birincisi oldu. Aralarında deri aksesuarların, moda, parfüm ve kozmetik ürünlerinin yer aldığı kişisel lüks tüketim malları kategorisi 2015’te 253 milyar Euro’ya ulaştı.

Bain & Company Türkiye Yönetici Ortağı Volkan Kara, rapor ile ilgili şunları dile getirdi:

“Lüks markalar için esas mücadele şimdi başlıyor. Öngörülmesi zor iniş çıkışları başarıyla yönetebilen markalar kazanacak. Öte yandan son yıllarda önlenemez bir biçimde artan lüks tüketim malları fiyatlarının artık geri teptiğini gözlemliyoruz. Yaptığımız çalışma bize lüks tüketim malları pazarındaki en önemli sorunun doğru fiyat politikası olduğunu gösteriyor. Günümüzde e-ticaretin ve küresel turizmin artmasıyla tüketiciler gerek ülkelerindeki, gerekse uluslararası pazarlardaki fiyatları çok iyi takip eder hale geldi. Burada lüks markaların yapması gereken, iyi bir fiyat politikasıyla yurt içinde ve uluslararası pazarlarda uyguladıkları fiyatlar arasındaki farkları yönetebilmek. Öte yandan, tüketiciler fiyat konusunda artık çok daha bilinçli; lüks ürüne değerinden fazla ödemek istemiyor. Bir diğer önemli konu ise, gittikçe dijitalleşen dünyada mağazacılığın nasıl konumlanacağı. Lüks markalar, kendi mağazalarını sürdürebilir kılmak için ziyaretçilere çok daha etkileyici bir müşteri deneyimi yaşatmak zorunda kalacaklar.”

LÜKS MALLARA EN BÜYÜK HARCAMAYI ÇİNLİLER YAPIYOR

14. Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’na göre, Çinli tüketiciler yüzde 31 ile lüks mallar tüketiminde en büyük harcamayı yapan kesim olmaya devam ediyor. Onu yüzde 24 ile Amerikalılar, yüzde 18 ile Avrupalılar takip ediyor. Vergi İade hizmeti veren Global Blue tarafından tax-free (vergiden muaf) alışveriş konusunda ortaya konan veriler, Çinli tüketicilerin özellikle Avrupa ve Japonya gibi olgun pazarlara kur dalgalanmalarından faydalanmak için akın ettiklerini ortaya koyuyor. Buna göre Çinlilerin vergiden muaf olarak satın aldıkları, özellikle daha erişilebilir lüks mallarda yüzde 64 oranında bir artış olduğu görülüyor. Aşırı lüks malları tercih eden Amerikalılar ise yüzde 67 ile bu artışta ikinci sırada yer alıyor.

Öte yandan raporda Rusların Avrupa’daki vergiden muaf harcamalarını yüzde 37 oranında azalttıklarına dikkat çekilirken, Japonların Avrupa’daki harcamalarının da yüzde 16 oranında düştüğü belirtiliyor. Aşırı değerlenen dolar pek çok küresel turist için Amerika’yı pahalı hale getirirken, Amerikalı tüketicilerin yerel harcamalarını arttırdıkları gözleniyor. Buna karşılık ABD 79 milyar Euro ile küresel lüks pazarı içindeki yenilmez hakimiyetini ilan ederken, sadece New York kentinde yapılan harcamaların tek başına Japonya’yı geçtiği belirtiliyor.

TOPTAN SATIŞ KANALI LÜKSTE ÖNEMİNİ KORUYOR

Toptan satış kanalı yüzde 66’lık oranla lüks kişisel tüketim malları cephesindeki en baskın dağıtım kanalı olmaya devam ederken, perakende de pazar payını genişletmeye devam ediyor. Perakendede ki büyüme 2014’e göre yavaşladı, 2014’de 750 mağaza açılırken 2015’de bu sayı 600’lere düştü. Raporda yavaş bir büyüme trendi izleyen küresel lüks tüketim malları pazarını canlandıran bir diğer unsurun ise havalimanı içinde gerçekleşen satışlar olduğu belirtiliyor. Küresel turistler mevcut döviz kurları ile tüketimlerinde yüzde 29’luk bir artış gerçekleştirdi. Öte yandan 2015’te yüzde 7’lik bir pazar payını yakalayan e-ticaret, 2012 rakamlarını ikiye katlamış durumda. Çin gibi büyümekte olan orta sınıf ekonomilerin iyi fiyata, iyi kalite ürüne doğru yönelim içinde olduklarına dikkat çekilen raporda, indirimde gerçekleşen satışların 26 milyar Euro’ya yaklaştığı ifade ediliyor.

YORUMLAR