Harmony Test ve Amniyosentez testlerini karşılaştırma
Yazan: Uğur Zeytin
Tarih: 27.05.2015 17:38:15
Genelikte anne ve bebeğin sağlığı ile negatif belirtilerin bertaraf edilmesi için bazı testlerin yapılması zaruridir.

Bunlardan biri de bebekte gözükme olasılığı bulunan kalıtsal risklerle ilgili yapılan amniyosentez testidir. 
Amniyosentez, anne karnından ince ve uzun bir iğne ile amniyon sıvısının alınması işlemidir. Genelde 16-22. hamilelik haftaları arasında ve riskli hamileliklerde uygulanır. Bu işlem sonunda edinilen hücreler özel bir kültür ortamına alınarak yaklaşık 20 gün bekletilerek üretilir. Üretilen bu hücreler daha sonra belli bir aşamada toplanarak kromozom ayrıştırması yapılır ve mikroskop altında kromozom analizi yapılır. Kromozom analizinde, bebeğin kromozom yayılımı gözükür ve bu görüntüde bebeğe ait genetik bulgular rahatlıkla tespit edilir. 

Amniyosentez yapılırken gebeler bazı riskli durumlarla karşılaşabilirler. Bu risklerin 200 de 1 oranında olduğu gözlemlenmiştir.Başlıca riskler; Bebek amniyosentez iğnesinden zarar görebilir, ve enfeksiyon kapabilir. Anne adayı bu işlem sonucunda düşük yapabilir ya da bu işlemin erken doğuma yol açma riski vardır. Annede sıvı sızıntısı ortaya çıkabilir ve bu durum 1-2 gün kadar sürebilir. Eşler arasında kan uyuşmazlığı da varsa bu durumda 72 saat içinde ayrıca Anti D immunglobulin iğnesi yapılmalıdır.

Sağlık sektöründe de gelişen teknolojinin faydalarından yararlanılarak yeni nesil tarama testi diye de ifade edilen Harmony Testi ortaya çıkmış, bu testle yine down sendromu ya da X ve Y kromozom hastalıklarını ölçmek için gebeliğin 10.haftasından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Harmony testi amniyosentez işlemi ile kıyaslandığında daha güvenlidir. Zira bu işlemde anneden sadece kan örneği alınır. Özellikle bebeğin bulunduğu bölgenin dış tarafında ciltten vücüt içine enjekte edilen herhangi bir işlem olmadığı için bebeğin ve içinde bulunduğu sıvıda meydana gelme ihtimali bulunan enfeksiyon riski sıfıra iner. Ölçümleri de bir o kadar doğru ve hassastır. Yalancı pozitiflik oranı çok düşüktür. Testtte anne yaşının ve gebelik haftasının  dahil edildiği risk hesaplaması da mevcuttur. Ayrıca bireysel risk skorlaması da ortaya çıkmaktadır. Trizomilerde her hasta için ayrı hazırlanan kişiye özel raporlar üretilmektedir.

Harmony testini nerede yaptırabiliriz ve harmony test fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız testlerin yapıldığı en güvenilir test merkezlerinden biri olan Gelab'a ulaşabilirsiniz.


CEVAP YAZ
Konuya Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yapmalısınız