HABER
Güvenli Galaxy Note 7’ler satışta!..
Güvenli Galaxy Note 7’ler satışta!

Samsung’un şimdiye kadar ürettiği en iyi telefonu olan Note 7 talihsiz bir dönemi atlattıktan sonra tekrar satışa sunuldu.

Samsung, Galaxy Note 7’yi rakibi Apple’dan önce satışa sunabilmek için erkenci davranmış ve cihazı her zamankinden daha erken tanıtıp piyasaya sürmüştü. Pek çok teknoloji editörü tarafından beğenilen ve Android dünyasının en iyi telefonu olarak gösterilen Note 7 patlamaya başlayınca ise satışlar durdurulmuştu. Dünya çapında bazı Note 7’lerin bataryasında meydana gelen sorun nedeniyle cihaz hiçbir neden olmadan kendi kendine alev alabilmekteydi. Bu nedenle onlarca vaka yaşandı ve arabaların dahi yanmasına neden olan sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunların ortaya çıkması üzerine araştırma başlatan Samsung kısa süre içerisinde Note 7’lerin satışlarını durdurdu ve geri çağırmaya başladı. Aynı zamandqa havayolu şirketleri de Note 7’lerde batarya patlama sorunu nedeniyle önlem almaya başladılar. Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi Türk şirketleri de cihazların uçuş boyunca kapalı tutulması ve bagajlara konulmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Yaklaşık 1.5 aylık sorunlu bir dönemin ardından da sorunun çözüldüğünü ve yeni bataryalarla birlikte özel olarak işaretlenmiş Note 7’lerin satışa çıkacağı Samsung tarafından açıklandı. bugün Samsung’un resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Samsung Galaxy Note 7 dünya çapında tekrar satışa sunuldu. Bataryaları değiştirilen telefonların kutusunda özel bir kare bulunacak ve sağlam cihazların bu şekilde ayırt edilmesi sağlanacak. Ayrıca telefonların yazılımında yapılan bir değişim ile birlikte şarj durumunu gösteren ikonda değişecek. Güvenli Note 7’lerde sarj bilgisini gösteren ikon yeşil renkte olacak. Çevresi ise beyaz bir çizgi ile çizilmiş olacak. Normalde Google’ın Android sertifikasyon sürecisine uymayan bu durum iyi niyet söz konusu olduğu için göz ardı edilecek.

Samsung Türkiye’den konu hakkında resmi bir açıklama henüz basın mensuplarına gönderilmedi. Bu nedenle dünya çapında satışa sunulduğu söylenen cihazların ülkemizde de bulunduğu ve aktif olarak satıldığı hakkında elimizde bir bilgi bulunmuyor. Samsung Türkiye’den yarın düzenlenecek olan basın toplantısında bir açıklama gelmesi bekleniyor.

YORUMLAR