BLOG
Google Neden Beni Sevmiyor?..
Google Neden Beni Sevmiyor?

Son zamanlarda bir çok kişi Google'da üst sıralarda çıkmak için yapılması gereken bir sürü yöntem sıralıyorlar. Bu nedenle yapılan yüzlerce site zamanla çöp olmaya mahkum oluyor. İnsanlar öğrendikleri bir kaç yöntemi uygulamak için ellerinden geleni yapsa da bazen bir türlü üst sıralara çıkamıyor ve 'Neden? Neden?' sorularıyla boğuşup duruyorlar.

Özgün İçerik Nasıl Yaratılır?

Herkesin bildiği üzere "ilk kriter özgün içerik" ve bu konuda herkes hem fikir olsa gerek. Ancak bazen özgün içerik üretilmesine rağmen Google'ın bizi bir türlü sevmediğinden bahsediyoruz. Acaba NEDEN!

Google bizi sevmiyor?

Bir haber ajansına girip, yeni giren bir haberi 'Özgünleştirip' yayınlayan bir çok arkadaş, bu haberden bir türlü hit alamadığını söylüyor mesela. Ya da bazı sitelere girip bir kaç makale okuyup bu makalelerin harmanlanmasıyla elde edilerek yazılan bir yazı bir türlü Google tarafından dostça karşılanmayabiliyor. Hani 'Özgün İçerik' her şeydi. Oysa bir sürü 'BACKLINK' de almıştım. Tanıtım yazısı desen, en kaliteli sitelere ekledim. Ama yine de Google'da bir türlü çıkamıyorum.

1 Haftalık Google Krallığı

İşte bu noktada özgün içeriğin ne olduğu konusunda bir sıkıntı olduğu ortaya çıkıyor. Google her ne kadar muazzam bir yazılım olsa da bazen kandırılabildiği gerçek olabilir. Yazdığınız bir makalede bir kaç tane anahtar kelime yığarsınız ve güzel bir başlık atarsınız. Bu size 3-5 hit getirebilir. Ancak bir de bakmışsınız ki 1 hafta sonra ortalarda yoksunuz.

Değerli Bilgiler Verin

Özgün içerik işte tam burada devreye gidiyor. Özgün içerik, yayınlanan bir haberin daha önce kimsenin kullanmadığı bir cümle tarzıyla ya da farklı kelimelerle yazılması değildir. Özgün içerik, insanlara fayda sağlayacak bir ürün ortaya koymaktır. Onlara başından sonuna kadar okuyabilecekleri kaliteli bir yazı oluşturmaktır. Unutmayın ki, "Başkalarına ne kadar değerli bilgiler verirseniz, o derece uzman olarak algılanır ve insanların güvenlerini kazanırsınız." (Marcus Sheridan)

İyi İçerik Satış Yapmaya Çalışmaz

Şunu hiç unutmayın ki, iyi bir içerik ısrarla satış yapmaya çalışmaz ve asla vaaz vermez. İyi içeriğin zaten hayranları vardır. Siz insanların sorunlarını çözerseniz, onların para kazanmasını sağlar ve hayat standartlarını arttırsanız merak etmeyin, onlar sizin içeriklerini paylaşır, size backlink verir ve sosyal medyada sizin çevrenizin artmasını sağlarlar. İnsanların sizden bahsetmesi için sizin adınıza çalışan bir sürü dostunuz oluverir. İyi bir içerik 'iyi hikaye anlatmak' değildir; 'hikayeyi iyi anlatmak' tır.

İşte bunlara dikkat edip insanlara sadece özgün değil, kaliteli özgün içerikler sunarsanız; emin olun Google da sizin değerinizi bilecek ve üst sıralardaki yerinizi size teslim edecektir.

20.10.2015
Yücel Solak
YORUMLAR