HABER
Gediz Üniversitesi’nin robotu Lale, arama kur..
Gediz Üniversitesi’nin robotu Lale, arama kurtarma görevlisi oldu
Gediz Üniversitesi’nin Türkçe konuşup anlayabilen insansı robotu "Lale", arama kurtarma görevlisi oldu. Konuşabilen ve sensörleri sayesinde çevresini algılayabilen, karşısındakilerle de iletişim kurabilen Lale, deprem gibi afetlerde, arama kurtarmada robotlardan da faydalanılabileceğini ortaya koydu. Bu amaçla lise öğrencilerinin de katılımıyla robotun başrolde oynadığı bir kısa film çekildi. Senaryoya göre depremde üzerine duvar yıkılan bir çocuğun imdat çağrısı üzerine harekete geçen Lale, enkaz altından kurtulmasına yardımcı oluyor ve ona ilk yardım desteğinde bulunuyor.

Robotların afetlerde başarıyla görev alabileceğini sergileyen bu çalışma, 17. Uluslararası Robot Olimpiyatları’nda tanıtıldı. Güney Kore’nin başşehri Seul’de düzenlenen olimpiyata Gediz Üniversitesi’nden robot teknolojileri uzmanı Kasım Gül, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Saim Sunel ile projede görev alan liseliler Onur Yalgın ve Ferruh Seyhan katıldı. 26 ülkeden yaklaşık bin 200 katılımcının yer aldığı yarışta, meraklı bakışlar Lale’nin üzerinde toplandı.

‘HEDEFTE DAHA İYİSİ VAR’

Robot teknolojileri alanında birçok uluslararası ödüle sahip olan Gül, esnek zekaya sahip akıllı robotların, arama kurtarma ve ilk yardım çalışmalarında görev alabileceği fikrinin büyük ilgi uyandırdığını söyledi. Üniversite ve lise öğrencileri işbirliğiyle böyle bir projeye imza atılmasının övgüyle karşılandığını dile getirerek, “Gediz Üniversitesi olarak, robotik alanında farklı liselerle daha önce çeşitli ortak çalışmalarda bulunmuştuk. Uluslararası alanda ise ilk kez böyle bir proje sergiledik. Şimdiki hedefimizde, Malezya’nın evsahipliğini üstlendiği 18. Uluslararası Robot Olimpiyatları var. Hazırlıklara başladık, daha çok lisenin katılımıyla ve yeni projelerle Türkiyemiz'i bir kez daha başarıyla temsil etmek istiyoruz. Asıl hedefimizse üniversite öğrencilerimizle birlikte liseli gençlerimize de robot teknolojilerini sevdirmek ve ülkemizdeki milli teknoloji çalışmalarına katkı sağlayabilmek.” dedi.
YORUMLAR