HABER
Filmlerdeki İnsan Robot Gerçek Oluyor..
Filmlerdeki İnsan Robot Gerçek Oluyor

Filmlerde görmeye alışkın olduğumuz insana benzeyen robotlar, Boston Dynamics tarafından gerçeğe dönüştürülüyor. Boston Dynamics, insana en yakın olduğu belirtilen robota ait video görüntülerini yayınladı. Görüntülerdeki robot Terminatör filmindeki insansı robotlara benzetildi.

Bu robot 1,75 santimetre boyunda ve 81 kilogram ağırlığında. 3 yıl kadar önce Google, Boston Dynamics'den bu robotu satın almıştı. Robota Atlas adı verildi.

4,5 Kilo Yük Taşıma Kapasitesi

Elektrikle çalışan ve hidrolik güçle hareket eden Atlas, insanlar gibi iki ayağı üzerinde yürüyebiliyor. Üstelik kablo bağlantıları da olmadığı için bu konuda da sorun yaşamayan Atlas, kapıları açabiliyor ve zorlu doğa koşullarında dışarıdan müdahale dahi olsa sensörleri sayesinde dengesini koruyabiliyor. Atlas 4,5 kilo ağırlığındaki yükleri bir işçi gibi raflara yükleyebiliyor.

Sensörler Sayesinde Engellerden Kurtuluyor

Atlas, bu esnada bir yere çarpsa veya kendisine vurulsa, düştüğü yerden kalkıp işine devam edebiliyor. Ayrıca Kafasındaki stereo sensörlerle engellerden kaçabiliyor, araziyi inceleyebiliyor ve yönünü tayin edebiliyor. 

YORUMLAR