BLOG
Facebook Reklamında Maliyeti Düşürmenin Yolu..
Facebook Reklamında Maliyeti Düşürmenin Yolu

Günümüzde firmalar ürünlerini tanıtmak için eski reklam yöntemleri (tv, radyo, telefon aramaları vs.) yerine daha ağırlıklı olarak sosyal medyayı kullanıyor. Firmaya ait bir Facebook sayfası açılıyor ve burada takipçilere paylaşımlar yapılarak o kişilerin ilgisini çekmeye çalışıyor ve onlara soru(n)larına cevap ve çözümler bularak bir halkla ilişkiler yöntemi takip ediyorlar.

Tabi kolay kolay hiç bir kullanıcı 'hele şu firmanın Facebook sayfasını bir bulayım da beğeneyim' demiyor. Bunun için de firmalar beğeni sayısını arttırma amaçlı sayfa tanıtım reklamları ve paylaşımları öne çıkartma amaçlı reklamlar veriyorlar. Facebook sayfa tanıtım reklamlarında beğeni başına ortalama 0,15 - 0,40 kuruş arası bir masraf oluyor. İlk bakışta az gibi ama 100 binlerce beğeni hedefiniz varsa ciddi meblağlar oluşabiliyor. 500 bin beğeni için 40 kuruştan 200 bin TL (eski parayla 200 MİLYAR) ödemeniz gerekirken bu maliyeti 0,15 kuruşa düşürdüğünüzde ödemeniz gereken para 75 Bin TL'ye düşüyor. Aradaki fark 125 Bin TL (lüks bir araba parası).

"Öyleyse bir şekilde beğeni masrafını düşürmenin bir yolu olmalı. Acaba ne yapabilirim?" diye düşünürken karşılaştığım bir durumla ilgili yaşadığım tecrübemi sizinle paylaşayım.

Görsel derslerimi yayınladığım e-gorselegitim.com sitesi için açtığım Facebook sayfası (Buradan beğenebilirsiniz) için küçük bütçeli bir reklam oluşturmaya karar vermiştim.  Günlük 5 TL olarak açtığım bütçede beğeni başına yaklaşık 0,40 kuruş ödedim ve ilk gün 12 kadar beğeni aldım. Tabi bu hiç de hoşuma gitmemişti. Beğeni sonuçları sayfasını incelerken bir şey dikkatimi çekti. Sayfamın cinsiyetlere göre beğeni dağılımı çok aykırıydı. 12 kişinin 2 tanesi bayan, 10 tanesi erkekti. Bunda ne var diyebilirsiniz. Ancak Facebook bayan ve erkeklere aynı oranda gösterdiği reklamda 500 bayana gösterip 2 kişi beğendiyse bu beğeninin tanesi için 0,60 kuruş ödeme alırken, 500 erkeğe gösterip 10 kişi beğendiğinde kişi başı 25 kuruş alıyor.

Bunu fark ettikten sonra 2. Gün reklam ayarlarına hemen girdim ve reklamımı sadece erkekleri hedefleyerek yayınlamaya başladım. 2. Günün sonunda tablo biraz daha iyiydi. Beğeni sayısı 18 olmuştu. Aynı ücret karşılığında 6 fazla kişi sayfamı beğendi. Daha fazla nasıl artar derken dikkatimi yaş aralığı çekti. Normalde 18 - 45 yaş aralığını seçmiştim. Ertesi gün sabah saatlerinde hemen duruma müdahale etmeye karar verdim. 35-44 yaş arası 1 kişi beğenmiş ve bana 0,60 kuruşa malolumuştu. Hemen ayarlara girip yaş sınırını 18-35 olarak değiştirdim. 3. Gün sonunda 26 beğeniyi gördüm. (hala 0,02 kuruş kalmış, belki 1 kişi daha beğenir.)

Son düzenlemenin sonucunda yarın bu sayının 30'u bulmasını bekliyorum. Yani ufak 2 hedefleme ayarıyla 5 TL karşılığında 12 beğeni almak yerine 30 beğeni aldım.

Siz de Facebook reklamı verirken deneme yanılma yöntemlerini çok detaylı kullanarak büyük miktarda para tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Tabii ki bu arada beğeni sayısının arttırmanın en önemli yollarından bir tanesi de insanlara faydalı materyaller üretmek. Mesela şuan siz bu makaleyi okuduktan sonra https://www.facebook.com/EGorselegitim sayfasını beğenirseniz, Facebook size çıkıp da "ama bu adam sadece 5 TL ödedi. Bu 100 beğeni de nereden çıktı demeyecektir."

İyi beğeniler... 

23.10.2015
Yücel Solak
YORUMLAR