BLOG
Bu kitap Hacker’ların işini bitirecek..
Bu kitap Hacker’ların işini bitirecek
Dijital verileri korumada şifrelemenin tahtını sarsacak gibi görünen gizli yazı bilimi (Steganografi) Türkçe olarak ilk kez bir kitapta toplandı. Turgut Özal Üniversitesi (TÖÜ) bilim adamlarınca hazırlanan kitap sayesinde hacker’ların bundan sonra işleri eskisinden zor olacak gibi. Kitap, dijital verilerin başkalarının eline geçmesini, klasik şifrelemenin dışında engellemenin yollarını anlatıyor.

Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinin başını çektiği bir grup akademisyence hazırlanan 300 sayfalık ‘Veri Gizleme’ isimli kitap, kısa süre sonra piyasaya çıkacak. Kitap Türkiye’de alanında ilk olma özelliğini taşıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren kitap yazarlarından TÖÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldıray Yalman, çeşitli sayısal şifreleme yöntemleriyle gizlenmeye çalışılan verilerin günümüzde hacker’lar tarafından kolayca fark edildiğini ve şifrelenmiş verinin gelişmiş teknoloji ürünü bilgisayarlarla da aşılabildiğini söyledi. Yalman, steganografi algoritmalarının uygulanmasını sağlayan yazılımlar ile verilerin şifrelenmesinin ötesinde 'metin, ses, video ve resim' ile perdelenmesinin sağlanabildiğini vurguladı. Yalman, şöyle devam etti: “Steganografi biliminde, gizli mesaj bir taşıyıcı ortam içerisine yerleştirilir ve bu sayede mesajın varlığı algılanamaz. Bu yönüyle steganografi bilgi güvenliğinde önemli bir ölçüt olan ‘gizlilik’ ögesini yerine getirir ve şifrelemeden bir adım öne çıkar.”

VERİ İLETİLİRKEN DE ÇALINAMAYACAK

Doç. Dr. Yalman, haberleşmede de bu yöntem kullanılarak gizlenmek istenen verilerin iletiminin metin, ses, video veya resim dosyaları ile perdelenerek sağlanabileceğini, böylece üçüncü kişilerin eline geçmesinin engellenebileceğini söyledi. Yalman, “Dijital alana veri aramak için giren biri bu yöntem karşısında yalnızca metin, ses, video, resim görecektir. Gördüğü bu metinlerin içinde ciddi büyüklük ve önemde verilerin olduğunu bilemeyecektir.” dedi.

Yıldıray Yalman, ayrıca, korsanlar tarafından şüphelenilse bile metin, ses, video ve resimlerin içine gizlenen bu bilgilerin fark edilmesi durumunda bile çözülmesinin oldukça düşük bir olasılık olduğuna dikkat çekti.
02.06.2014
Yücel Solak
YORUMLAR