BLOG
Bilgisayar Harici Dış Donanım Birimleri..
Bilgisayar Harici Dış Donanım Birimleri
Harici (Dış) Donanım Birimleri:

1)       Monitör: Girilen verilerin görüldüğü ekrandır.

2)       Klavye: Bilgisayarın veri girişi için kullanılan araçtır. Harfler, rakamlar ve bazı özel karakterleri girmeye yarar.

Klavyedeki Özel Tuşlar ve Görevleri:

1.      Esc (Escape) Tuşu: Yapılan işlemi iptal etmek için, geriye dönmek için kullanılır.

2.      Tab (Sekme) Tuşu: Üç temel görevi vardır: Metin yazılırken paragraf başı yapmak için kullanılır. Herhangi bir menü kullanılırken alt menüler arasında geçiş yapmayı sağlar. Sekme durağı konulmuşsa duraklar arasında hareket etmeyi sağlar.

3.      Caps Lock Tuşu: Hep BÜYÜK ya da hep küçük harfle yazmak için bu tuşa basılır.

4.      Shift Tuşu: İki temel görevi vardır: Üzerinde çift karakter bulunan tuşlarda üst taraftaki karakteri yazdırmak için kullanılır. Caps Lock basılı iken küçük, basılı değilken          BÜYÜK yazmaya yarar.

5.      Alt Gr Tuşu: Tuşun üzerindeki üçüncü karakteri yazdırmak için kullanılır.

6.      Backspace Tuşu: Yazılanları sola doğru siler.

7.      Space Bar Tuşu: Boşluk bırakmak için kullanılır.

8.      Delete veya Del Tuşu: İmlecin sağ tarafındaki karakterleri silmek için kullanılır.

9.      Home Tuşu: İmlecin üzerinde bulunduğu satırın başına gelmenizi sağlar.

10.  End Tuşu: İmlecin üzerinde bulunduğu satırın sonuna gelmenizi sağlar.

11.  Insert Tuşu: İki kelimenin arasına bir şey yazacağımızda insert basılı ise kelimeler arasına yazı yazılır. Basılı değilse sağdaki kelimenin üzerine yazar. Yani ekleme yapmaz, siler.

12.  Page Up ve Page Down Tuşları: Bir alt ya da bir üst sayfayı göstermeye yarar.

13.  Num Lock Tuşu: Sayısal kısımdaki tuşların sayısal ya da özel karakter yazmalarını sağlar.

14.  Print Screen Tuşu: Ekrandaki görüntüyü resim olarak hafızaya alır. Paint gibi bir resim düzenleme programında yapıştır komutunu kullanarak o resim üzerinde düzenlemeler yapabiliriz.

15.  Pause Tuşu: Yapılan bir işlemi durdurmaya yarar.

16.  Ctrl + Alt + Delete Tuş Bileşeni: Bilgisayarı yeniden başlatır.

17.  F1,F2,F3... Tuşları: Kullanıldıkları programlara göre farklı görevler içerebilirler.

18.  Windows Tuşu: Başlat menüsünü açmaya yarar.

19.  Sağ Tıkla Tuşu: Bulunduğumuz konuma göre kısayol menüsünü gösterir.

3)       Mouse (Fare): Bilgisayarınızda kolayca işlem yapmanıza yardımcı olan bir araçtır.

Mouse kullanımı 4 şekilde yapılmaktadır. Bunlar:

1.      Tıklamak: Farenin sol tuşuna bir kez basmaktır. Genelde bir simgeyi seçmek için kullanılır. Seçilen dosyanın rengi değişecektir.

2.      Çift Tıklamak: Farenin sol tuşuna iki kez ard arda seri şekilde basmaktır. Bir programın çalıştırılması yada klasörlerin içine girilmesi için kullanılabilir.

3.      Sağ Tıklamak: Farenin sağ tuşuna bir defa tıklamaktır. Kısayol menüsünün görüntülenmesi için kullanılır.

4.      Tut, Sürükle, Bırak: herhangi bir şeyi taşımak için kullanılır. Simgenin üzerine gelip, sol tuşa basılı tutarak sürükleyerek, istenen yere bırakılabilir.

4)       Tarayıcı (Scanner): Her türlü yazı, resim, çizim ve fotoğrafı tarayıp bilgisayar ortamına aktaran araçtır.

5)       Hoparlör (Speaker): Bilgisayarınızdaki ses çıktılarını duymanızı sağlar. Böylece müzik dinleyebilir ve film izleyebilirsiniz.

6)       Mikrofon: Bilgisayara ses kaydetmek, internet üzerinden sesli iletişim yapmak için kullanılır.

7)       Kamera: Görüntülerinizi bilgisayar aktarmak, internet üzerinden görüntülü iletişim yapmak için kullanılır.

8)       Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS): Elektriklerin kesilmesi durumunda bilgisayarımızı kısa süreli olarak besleyen güç kaynaklarıdır. Ani elektrik kesintileri hem bilgisayarımıza donanımsal olarak zarar verebilir hem de bir dökümana yazı yazmakta olduğumuzda yaptığımız değişiklikleri kaydetmediğimiz için yazdığımız yazılar silinecektir. Bu sebeple Ups bize elektrik kesintisinin ardından dökümanımızı kaydetmeye ve bilgisayarımızı kapatmaya zaman tanıyacaktır.

9)       Yazıcı (Printer): Bilgisayarınızdaki yazı, resim, çizim ve fotoğrafınızı kağıda yazdırmak için kullanılan araçtır. Günümüzde kullanılan 3 çeşit yazıcı bulunmaktadır.

1.      Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Bir baskı şeridi üzerine ayrı ayrı kontrol edilebilen iğnelerin vurması yöntemi ile çalışırlar. Gürültülü ve yavaştır. Günümüzde bazı devlet dairelerinde kullanmaktadır. Baskı kalitesi pek iyi değildir.

2.      Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Kağıt üzerine mürekkep püskürtme tekniği ile çalışır. Nokta vuruşluya göre daha kaliteli, daha sessiz ve daha hızlıdır. Ayrıca renkli yazı yazabilme olanağı da sağlamaktadır. İçerisinde renkli ve siyah olmak üzere 2 adet mürekkep kartuşu bulunmaktadır. Mürekkep bittiğinde bu kartuşlar tekrar doldurulma özelliğine sahiptir. Ev kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

3.      Lazer Yazıcılar: Toner denilen siyah bir tozun, ısıtma sistemi ile kağıt üzerine baskı yapılmasıyla çalışmaktadır. Baskı kalitesi çok iyidir. Ayrıca ıslak elle dokunulduğunda dağılmamaktadır. Diğer yazıcılara göre çok hızlıdır. Tek dez avantajı renkli baskı yapabilen lazer yazıcıların fiyatlarının yaklaşık 500$ civarlarında olmasıdır. Bu nedenle sadece seri şekilde siyah beyaz çıktı alan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır.

19.01.2013
Yücel Solak
YORUMLAR