DERS / VİDEO
Asp.net checkbox, checkboxlist ..
Videoyu İzlemek İçin Tıklayın
Asp.net checkbox, checkboxlist

1.      Asp.net checkbox, checkboxlist

Checkbox: Web sitelerinde herhangi bir formda kullanıcıya evet hayır tarzında bir soru yöneltip, tıklandığında evet tıklanmadığında hayır anlamını taşıyan kullanım tarzı olan bir nesnedir.

Örneğin:  “Bilgileriniz Görünsün mü?” sorusunun yanına bir Checkbox koyarak tıklandığında görünmesi sağlanabilir.

 

Yan özellik

Checked: Bu seçenek true olarak seçilirse sayfa çalıştırıldığında checkbox işaretli olarak gelecektir. Tıklandığında tekrar işaret kalkar. Bu kullanıcıya sorduğunuz soruya Evet cevabını vermesi açısından yönlendirebileceğiniz bir özelliktir.

AutoPostBack: Bu seçenek false olduğunda checkboxa tıklanması durumunda herhangi bir işlem yapmaz. Bir butona basıldığında gerekli yorumlar yapılır. Ancak seçenek true yapıldığında checkboxa tıklanır tıklanmaz yapılmasını istediğiniz işlemler yapılacaktır. Bunu yapmak için checkbox çift tıklanır. Açılan aspx.cs sayfasında CheckedChanged kısmına gerekli kodlar yazılır.

 

Uygulama 1:

Bir asp.net sayfası açıp Bilgileriniz Görünsün mü? Yazın. Yanına bir Toolbox standart bölümünden bir checkbox  ekleyin. Checkbox seçiliyken Properties bölümünde Id kısmına gelip chckBilgi yazın. Bunun altına bir Label nesnesi yerleştirip Properties bölümünde Id kısmına lblBilgi yazın ve text kısmındaki yazıyı silin. Böylece sayfa ilk açıldığında label nesnesi boş olarak  gelecektir. Checkbox nesnesinin Properties bölümünde autopostback özelliğini true yapın ve üzerine çift tıklayın. Açılan aspx.cs sayfasında CheckedChanged kısmına aşağıdaki kodları yazın.

        if (chckBilgi.Checked)

            lblBilgi.Text = "Bilgileriniz Görünecek";

        else

            lblBilgi.Text = "Bilgileriniz Gizlendi";

 

Uygulama 2:

Bu sefer yine bir asp.net sayfası açıp Bilgileriniz Görünsün mü? Yazın. Checkbox ve label nesnelerini yerleştirin. Bu defa autopostback özelliğini false olarak bırakın ve checkbox nesnesine çift tıklamayın. Bu sefer işlemimizi butona basıldığında yapılmasını göreceğiz. Toolboxdan bir button nesnesi ekleyin. Properties bölümünde Id kısmına btnGonder, Text kısmına da Gönder yazın. Böylece butonun üzerindeki yazı Gönder olarak değişecektir. Daha sonra butona çift tıklayın. Aspx.cs kısmında oluşan btnGonder_Click kısmına gelip aşağıdaki kodları yazın. Bu kısım butona tıklandığında işlenecek kodların yazılacağı alanınız olacak.

        if (chckBilgi.Checked)

            lblBilgi.Text = "Bilgileriniz Görünecek";

        else

            lblBilgi.Text = "Bilgileriniz Gizlendi";

 

Checkboxlist: Web sitelerinde herhangi bir formda çoklu seçeneklerden birkaç tanesinin aynı anda seçilmesi durumunda kullanılan bir elemandır.

Örneğin: Bir siteye üye olurken hobileriniz gibi bir kısımda; futbol, basketbol, bilgisayar, film gibi birçok seçeneğin birden fazlasını işaretlemek istediğinizde bu eleman işimizi görecektir.

Yan Özellik:

RepeatDirection: Bu özellik Vertical ve Horizontal değerlerini alır. Checkboxlistimizdeki nesnelerin yatay mı dikey mi dizileceğini buradan belirleriz.

RepeatColumns: Bu özellik Checkboxlistimizdeki nesnelerin bir satırda kaç tane yer alacağını belirlememizi sağlar.

TextAlign: Bu özellik ile Checkboxlistlerimizin yanındaki textlerin sağda mı solda mı olacağını belirlememizi sağlar.

Uygulama 3:

Toolbox kısmından bir Checkboxlist ekleyin. Daha sonra Properties kısmında Id bölümüne chckHobi yazın. Checkboxliste 1 defa tıkladığınızda üzerinde oluşan küçük oka tıklayın.  Edit items seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Add tuşuna tıkladığınızda size yeni bir seçenek yani bu uygulamada yeni bir hobi eklemenizi sağlayacak. Ekranın sağ tarafına Text yazan kısma görünmesini istediğiniz yazı yazılır. Mesela futbol yazın. Bir altında Value kısmına bu hobinin kaçıncı hobimiz olduğunu takip edeceğimiz bir değer gireriz. Bu değer veri tabanındaki birincil anahtar olarak kullandığımız HobiId hücresiyle aynı işe yarar. Bu kısma 1 değerini girin. Daha sonra aynı işlemi tekrarlayarak birkaç hobi daha ekleyin.

Daha sonra bir label ekleyip idsine lblBilgi yazın. Bir buton ekleyip idsine btnEkle yazın. Ve butona çift tıklayıp buton_Click özelliğini oluşturun.  Ve aşağıdaki kodları yazın.

        string hobi="";

        for (int i = 0; i < chckHobi.Items.Count; i++)//bu satırda checkboxtaki hobilerin sayısını sayıp o sayıda bir döngü oluşturuldu.

        {

            if (chckHobi.Items[i].Selected)//döngünün her dönüşünde herbir hobi için seçili olup olmadığı kontrol ettiriliyor.

                hobi = hobi + " " + chckHobi.Items[i].Text;// her seferinde sıradaki hobi seçiliyse hobi değişkenine ekleniyor.

        }

        lblBilgi.Text = hobi;

        if (lblBilgi.Text == "")

            lblBilgi.Text = "Hiç bir hobi seçmediniz.";

01 Ocak 2013
Yücel Solak
YORUMLAR
heavy
Selam, bu dersin videosu çalışmıyor.
29.01.2016 19:27:50
Yücel Solak
Video Youtube'a yüklenirken hata oluşmaktadır. o nedenle kaynak dosyalardan indirebilirsiniz. http://www.e-gorselegitim.com/Aspnet_1_Ders__Aspnet_checkbox_checkboxlist_/Dosya/13
29.01.2016 21:44:25