HABER
Ajansların Evrimi Dijital Ajanslar..
Ajansların Evrimi Dijital Ajanslar

Dünya üzerinde haber niteliği olan olayları çeşitli resimlerle, yazılarla ve röportajlarla dünyanın diğer bölgelerine ulaştıran kuruluşa ajans denir. Ajanslar habercilik mesleğine olabildiğince objektif bakmalı ve sadece gerçekleri yansıtmalıdır.

 

            Gerçekleri yansıtmayan bir ajans etik olmayan davranışlarından ötürü kınama alabilir veya mesleğinden men edilebilir. Ajanslar aynı zamanda bir ticari kuruluşu tanıtan ve onun hakkında bilgi aktaran bir iş koludur. Reklamcılık sayesinde para kazanır ve şirket niteliğinde çalışır. Bürolara sahip olan ajans çalışanları, işin gerektirdiği üzere sokakta ya da belirli haber niteliği olacak mekânlarda çalışabilirler. Ayrıca tanıtım yapılmak amacıyla araştırmaya çıkabilirler. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu ajanslar, dijital ajanslar olarak karşımıza çıkıyor.

 

             Sosyal medya üzerinde çalışan bu ajanslar, günümüzün en büyük haber kaynağı olan sosyal medyadan aldıkları haberlerin haber niteliklerini ve gerçekçiliğini teyit edip haber olarak kullanabiliyorlar. Sosyal medya ajansları, halkın medyaya, ülke geneline ya da yöneticilere sesini duyurması için belki de en etkili yoldur. Sosyal medya ajansları günün her saatinde halk ile iç içe olması halkın güvenini kazanmıştır.

 

            Eskiden ajansların telefon numaraları sayesinde haber niteliğinde bir olayı ajans çalışanlarını çağırarak yaymaya çalışan halk, bu gelişme sayesinde artık olayları kendi cep telefonundan ya da kamerasından videoya çekerek sosyal medya ajanslarına gönderiyor. Bu kolaylık daha çok haber yayılmasına ve haberlerin halkın tercih yönünde çıkmasına olanak sağlıyor. Habercilikte bir devrim niteliğinde olan sosyal medya ajansı artık haber bulmakta zorlanmıyor aksine hangi haberi ön plana koyacağını düşünüyor. Ülke ve dünya genelinden hemen hemen her olayı artık günler sonra değil, o saatte hatta o dakikalarda ulaşmak mümkün oluyor.

 

            Sosyal medya ajansı sayesinde yurt dışında iseniz ülkeniz hakkındaki bilgileri eş zamanlı alabiliyorsunuz. Veya başka ülkelerin durumları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ayrıca dijital ajanslar büro çalışmalarını kişisel çalışmaya bırakmıştır. Haber niteliği getirebilen çalışanlar istedikleri yerde çalışabilir. Daha çok haber ile daha çok haberci ve editörü barındıran ajanslar, daha çok gelir sağlamayı başarıyor. Hepsinden önemlisi ülke gündemini soğutmadan yeni gelişmeleri aktarabiliyor.

 

             Haber ajanslarının yanında reklam ajansları da sosyal medya üzerinden çalışmaktan gayen memnun. Tanıtımı yapılacak ürün ya da şirket hakkında bilgi toplamak ve sosyal medyadan yapılan kampanyaları yaymak oldukça kolay. Sosyal medya ajansları, reklam yapacağı ürün hakkında halktan bilgi alabiliyor ve anket sayesinde halkın ne istediğini anlayabiliyor. Halkın isteğine göre çeşitli sloganlarla bu isteklere cevap veriyor. Sosyal medyadan ücretsiz olarak açılan ürün sayfalarına ajanslar tarafından çeşitli kapaklar ve tanıtıcı yazılar yazılabiliyor.

 

            Halkın isteğine verilen karşılık sayesinde halk ile bütünleşebilen markalar büyüme hızını artırabiliyor. Reklam ajansları sosyal medyayı aktif kullanmaları sayesinde çağdışı reklamlar yerine, halkın seveceği ve gündemde olan konularla reklamını yapıyor.

YORUMLAR